چگونه یک سرمایه گذاری پر سود داشته باشیم؟

Posted on
سرمایه گذاری

پس از نوسانات اخیر، مردم به فکر حفظ ارزش پول خود افتادند. بدین منظور ابتدا سعی کردند درآمد و سرمایه های ریالی خود را به دلار و طلا تبدیل کنند. اما پس از مدتی طلا و دلار به قیمت واقعی خود رسید و دیگر تبدیل ریال به طلا یا دلار، به لحاظ حفظ ارزش دیگر چاره ساز نبود. در مجموع با توجه به تورم همیشگی در ایران، پس انداز کردن ریالی سودی ندارد و باید به فکر راه های سرمایه گذاری یا نگهداری دارایی های دیگر بود. اما در این میان، معامله گران از پلاتین غافل شدند. سرمایه گذاری بلند مدت در پلاتین در این ورطه می تواند بسیار سودآور باشد. اما چرا؟

سرمایه گذاری در پلاتین

استفاده اصلی پلاتین در صنعت است و استفاده دوم آن در جواهرسازی است. در طول تاریخ، همواره قیمت پلاتین بالاتر از طلا بوده است. در زمان هایی که دنیا دچار بحران اقتصادی می شود، قیمت این فلز کاهش می یابد و حتی به کمتر از قیمت طلا می رسد (شرایط حاکم بر این زمان). در حال حاضر قیمت این فلز در کمترین میزان خود در چند سال اخیر است و علت این پدیده را می توان در کاهش قیمت (ارز افریقای جنوبی) در برابر دلار دانست. عمده منابع پلاتین در افریقای جنوبی است و با افزایش عرضه از سوی این کشور قیمت این فلز افت شدیدی پیدا کرده است. در واقع الان بهترین زمان برای سرمایه گذاری در پلاتین است. چراکه می توانید در حداقل قیمت آن را خریداری کنید. با استفاده از این لینک روند اونس پلاتین را دنبال کنید.

سایر روش های سرمایه گذاری

بد نیست به سایر روش های سرمایه گذاری هم نگاهی بیندازیم. به طور کلی سرمایه گذاری در زمین و مسکن و بورس از پربازده ترین سرمایه گذاری ها در ایران هستند. اما به دلایلی عموم جامعه وارد این بازارها نمی شوند. در مورد بازار زمین، باید سرمایه زیادی را به صورت یکجا در این بازار وارد کرد. پیش فرض خریداران ملک (به قصد اجاره دادن و معامله سودآور) این است که قیمت خانه با تورم رشد می کند. خوب است بدانیم قیمت خانه همواره بیش از تورم رشد داشته اما نکته ای که از آن غافل می مانیم استهلاک خانه و چسبندگی قیمت اجاره است.

سرمایه گذاری در مسکن

در مورد بازار بورس نیز، داشتن سر رشته ای هرچند کم از مباحث مالی و شناخت سهام ها و بازارهای زیر مجموعه بورس، برای سرمایه گذاری لازم است. اگر کسی تمام دانش را هم داشته باشد گاهی به دلیل اینکه بورس در اذهان عمومی سرمایه گذاری پر ریسک تلقی می شود، بسیاری را از خود می راند.

سرمایه گذاری در بورس

در مورد خرید و فروش دلار نیز بر اساس آمار موجود از قیمت ها در بلند مدت، این ارز تنها تورم را پوشش داده است. بجز در برخی موارد که سوداگران در این بازار سودهای کلانی به دست آوردند. مساله ای که در سال های 97 و 98 به وضوح شاهد آن بودیم.

دلار

نتیجه …

در مجموع در کشور ما تمایل اکثریت به سمت سودآوری از حساب های کوتاه مدت و بلند مدت با سود ثابت و خرید فلزات گرانبها، ارز و سایر دارایی هاست. در مورد حساب های بانکی، سود این نوع حساب ها تورم را نیز پوشش نمی دهد. در میان ارزها نیز تمایل به سمت دلار و یورو و سایر ارزهای اصلی و پر استفاده است. در زمان بحران اقتصادی و روی آوردن مردم به خرید و فورش این ارزها، بالا رفتن بهای معاملاتی، سودآوری و حجم معاملات را کاهش داد. این پدیده در مورد خرید طلا و سکه نیز به شدت قابل مشاهده بود. برای مثال هزینه مبادلاتی سکه از زیر 10 هزار توامن به بالای حتی 300 هزار تومان هم رسید. فاصله گرفتن از این بازارهای داغ و غیر قابل پیش بینی می تواند بهترین تصمیم در مورد سرمایه گذاری تان باشد. در حال حاضر بازار پلاتین بازار از جمله بازارهایی است که از دید سوداگران در امان مانده و به دلایل ذکر شده یکی از بازارهای مناسب برای سرمایه گذاری بلند مدت و کم ریسک است.